Pytania i odpowiedzi
Jeżeli chcesz zadać pytanie związane z Programem Operacyjnym Kapitał Ludzki wybierz poniżej zamieszczony link.
Zadaj pytanie :.
Priorytet VIII Regionalne kadry gospodarki
Zapytanie z dnia: 26-08-2010
Pytanie:
Co dokładnie należy rozumieć pod pojęciem szkolenia praktyczne?
Odpowiedź:
Pojęcie "szkolenie praktyczne" należy interpretować zgodnie z jego językowym znaczeniem, tzn. jako szkolenie, którego uczestnik bierze udział w aktywnych (tzn. nie wykładowych) formach zdobywania (rozwijania) wiedzy i ćwiczenia umiejętności przeznaczonych do zastosowania w praktyce. Przykładem szkolenia praktycznego (o charakterze np. warsztatu) są szkolenia zawodowe, obejmujące obsługę maszyn i urządzeń.
Zapytanie z dnia: 26-08-2010
Pytanie:
Czy konieczne jest realizowanie staży jak i szkoleń zarówno w przedsiębiorstwie jak i w jednostce naukowej; czy można przewidzieć np. staże w obu instytucjach a szkolenia tylko w jednej z nich?
Odpowiedź:
W ramach jednego projektu mogą, być realizowane staże lub szkolenia praktyczne (tzn. tylko staże, tylko szkolenia praktyczne, albo obie te formy łącznie). Należy jedynie mieć na uwadze, że zarówno staże, jak i szkolenia muszą, odbywać się bądź w przedsiębiorstwach (naukowcy), bądź w jednostkach naukowych (przedsiębiorcy i pracownicy przedsiębiorstw) oraz być zgodne z celami Działania 8.2, tzn. efektywnie i bezpośrednio przyczyniać się do transferu wiedzy i zacieśnienia współpracy między sferą nauki i biznesu. Nie jest wymagane aby ww. staże i szkolenia praktyczne odbywały się na zasadzie wymiany pracowników jednostek naukowych i przedsiębiorstw.
Zapytanie z dnia: 26-08-2010
Pytanie:
Co rozumiemy pod pojęciem wysoko wykwalifikowany personel?
Odpowiedź:
Definicja zawarta jest w rozporządzeniu (WE) nr 800/2008 - art. 30 pkt 5.
„Wysoko wykwalifikowany personel” oznacza badaczy, inżynierów, projektantów i osoby odpowiedzialne za marketing, posiadające wyższe wykształcenie i co najmniej pięcioletnie odpowiednie doświadczenie zawodowe. Do doświadczenia zawodowego można zaliczyć studia doktoranckie.
Zapytanie z dnia: 26-08-2010
Pytanie:
Co rozumiemy pod pojęciem zespołu działającego na uczelni?
Odpowiedź:
Definicja zespołu działającego na uczelni odnosi się do definicji „zespołu”, która mówi, iż jest to grupa ludzi posiadająca wspólny cel i współpracująca ze sobą. W odniesieniu do Poddziałania 8.2.1 jest to grupa ludzi działająca na uczelni bądź w jednostce naukowej w celu komercjalizacji wiedzy i umiejętności. Finalnym rezultatem takiego działającego zespołu powinna być firma typu spin off lub spin out.
Zapytanie z dnia: 26-08-2010
Pytanie:
Czy działalność takiego zespołu musi być w jakikolwiek sposób sformalizowana oraz czy ma znaczenie data rozpoczęcia działalności przez ten zespół (w przypadkach gdy działalność takiego zespołu zostanie zatwierdzona tuż przed ogłoszeniem konkursu lub w trakcie trwania projektu)? Czy promocja ma być skierowana do zespołów już w jakiś sposób działających na uczelni lub w jednostce naukowej? Czy w działania promocyjne powinny zostać włączone zespoły już działające na uczelni lub w jednostce naukowej?
Odpowiedź:
Nie jest to regulowane przez Instytucję Zarządzającą Programem Operacyjnym Kapitał Ludzki. Ważne jest natomiast to aby we wniosku szczegółowo opisać cele, zadania i działalność zespołu
Dokumenty i wytyczne
Interpretacje PO KL
- Sposób pomiaru wskaźnika efektywności zatrudnieniowej w odniesieniu do uczestników projektu, którzy podjęli zatrudnienie na podstawie umów cywilno-prawnych.
- Przekazywanie zaliczek przez beneficjentów PO KL na realizację projektów objętych stawkami jednostkowymi.
- Ważna informacja dotycząca umów zawartych przed 1 stycznia 2012r.
- Wyjaśnienia dotyczące wskaźnika efektywności zatrudnienia – metody pomiaru zatrudnienia
- Wskaźnik efektywności zatrudnienia – metody pomiaru zatrudnienia
Konkursy
Na skróty
- Dokumentacja Konkursu nr RPSL.11.01.04-IZ.01-24-002/15 - RPO WSL 2014-2020
- Wersja szkoleniowa LSI
- GWA 8.7.2
- GWP 7.5.2
- Terminarz płatności BGK w 2015 r.
- GWA 8.7.1
- GWA-E off line 8.6.1
- GWA-E off line 8.7.1
- PEFS 3.0
- PEFS 2.0
- Aktualny wzór umowy o dofinansowanie PO KL
- Wzory załączników do umowy o dofinansowanie projektu PO KL
- Interpretacje IZ POKL
- Formularz negocjacyjny
- Kwartalny harmonogram form wsparcia
- Metodologia wyliczenia stawki godzinowej
- Wzór formularza zmian w projekcie
- Ułatwienia w procedurze odwoławczej
- Wykaz maksymalnych stawek dla towarów i usług "Taryfikator"